Klimatyzacja Wałcz

W ostatnich latach klimatyzacje zyskują na popularności. W pewien sposób wymusza to  na nas nasz klimat. Gorące lato i długie okresy ciepła są niekorzystne zarówno dla ludzi, pupili jak i wielu urządzeń. Przegrzanie to częsty problem występujący w okresie lata, szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i malutkich dzieci. W okresie letnim cierpią także chorzy na serce, problemy skórne i alergicy. Małe klimatyzatory przenośne od dawna królują nad klasycznymi wiatrakami, coraz częściej sięgamy po systemy klimatyzacyjne. Nic dziwnego, z uwagi na dobre działanie i coraz niższe koszty. Systemy klimatyzacyjne, to także doskonały sposób na zapewnienie optymalnych warunków wilgotnościowych. Ponadto, klimatyzatory nowej generacji posiadają również funkcję grzania.

Fakty i mity 

Wiele złych rzeczy mówionych o klimatyzacji wynika z błędów przy jej instalacji i niewłaściwym użytkowaniu tj.: mylenie jej funkcji z wentylacją. Owszem, technologia robi postępy z sezonu na sezon, ale natury nie oszukamy. Należy pamiętać, że wentylacja to zupełnie inny proces wymiany powietrza. Bez względu czy mamy system klimatyzacyjny, nie wolno z niego rezygnować. Odprowadzanie „zużytego” powietrza jest szalenie istotne dla zdrowia, a nawet i  bezpieczeństwa. Kolejnym mitem jest negatywny wpływ na odporność organizmu i przyczynianie się do przeziębień. Tutaj zdecydowanie zawodzi czynnik ludzki i błędna obsługa urządzeń. Szkodliwe są skoki temperaturowe, jakie sami sobie fundujemy przebywaniem w zbyt zimnym pomieszczeniu. Niewłaściwie skierowany nawiew, za szybkie schładzanie obiektu, lub przejście do innego, nagrzanego pomieszczenia mogą się przyczynić do chorób. Dlatego tak ważne jest przemyślane użytkowanie.

Standardy

Klimatyzacja w domu to już nie fanaberia ani przejaw luksusu, a raczej troska o zdrowie. Obecnie istnieje szeroki wachlarz urządzeń chłodzących powietrze, a także kompleksowych rozwiązań. Wiele firm oferuje indywidualnie opracowane systemy, dzięki którym klimatyzatory są wydajne. Co za tym idzie, uzyskuje się optymalne osiągi, minimalnym kosztem. Montaż klimatyzacji warto rozpatrzyć już na etapie projektu domu. Odpowiednio zorganizowana inwestycja zaoszczędzi nam kosztów sprzętu i pracy. Błędne jest przekonanie, że systemy klimatyzacyjne można zastąpić urządzeniami przenośnymi. Gdy sami dojdziemy do takich wniosków, remont i instalacja może niemiło zaskoczyć. Nikt bowiem nie lubi niszczyć nowych ścian, a stały montaż niestety będzie się z tym wiązał. Wiele osób obawia się wyglądu samych klimatyzatorów. Na szczęście producenci urządzeń otwierają się na klientów indywidualnych. Wielu z nich oferuje sprzęt zaawansowany technologicznie i estetycznie. Teraz mamy możliwość wyboru zarówno kształtu jak i koloru. Wciąż wybitnie zaprojektowane są w górnej półce cenowej, ale z pewnością standardem są coraz mniejsze gabaryty i szerszy zakres ustawień. Często możliwa jest konfiguracja z telefonem, przez co nie tylko łatwiej się nią steruje, ale odpada również konieczność posiadania pilota.

Istotne informacje

O ile przy zleceniu instalacji odpowiedniej firmie nie musimy martwić się o właściwy montaż, o tyle są rzeczy, o których warto samemu zadbać. Żywotność urządzeń może wynieść nawet do 30 lat przy odpowiednim użytkowaniu i serwisowaniu. Wiele firm oferuje stałą opiekę nad systemem, aczkolwiek to użytkownicy decydują kiedy zaczynają „sezon chłodzący”. Standardowy przegląd jest wymagany dwa razy w roku. W przypadku gdy poczujemy dziwne zapachy, lub spadającą wydajność, sami musimy powiadomić serwis. Wyciek freonu, czy cieknąca woda z klimatyzatora to nieprzyjemne niespodzianki, które mogą wiązać się z dodatkowymi kosztami.

klimatyzacja wałcz
klimatyzator przed domem